ביכורים

איך זה יכול להיות?

עם הבכורה שלי, זה היה אחרת לגמרי!

 

הרבה פעמים אנחנו שומעים אנשים אומרים בפליאה: "קשה להאמין שהם אחים, גדלו באותה משפחה והם כול כך שונים…"

אז זהו שזה לא ממש אותו בית ולא ממש אותה משפחה. כול אחד מהילדים נולד לבית שונה וכול אחד מהם היה צריך לחפש ולמצוא תפקיד שיהיה רק שלו בבית.

לקראת שבועות אנחנו מכינים את מי שנולד השנה וחוגגים אותו. בטבע כול שנה יש בכור חדש. אצלנו במשפחה הבכור זוכה בבכורה לכול חייו. הבדל משמעותי ויש לו משמעויות בהתפתחות תכונות האופי של הבכור ושל כול מי שיוולד אחריו.

 

 

 

אדלר היה הראשון שטבע את התיאוריה של המערך המשפחתי, ומצא שמקומו של הילד במשפחה משפיע על האופי שלו. מדובר באיזה תפקידים הילד לקח אליו, מהי הפרשנות האישית שלו את המצבים במשפחה.

בכורים בדרך כלל יהיו, אחראים, מנסים לרצות את ההורים, ילדים הוריים לאחים שלהם, דאגנים, רציניים, ממושמעים, מתפקדים, לא ילדותיים, משימתיים, מנהיגותיים, אגוצנטרים, רכושניים, רגיש מאד להורים, רגישים בכלל.

הילד השני בדר"כ יקנא גם בגדול וגם בקטן מימנו, ירגיש מקופח, רעשן, זקוק לתשומת לב, רוצה להיות ההפך, שרדן, בעל קסם אישי, חברותי מאד, עצמאי, לא אוהב לעזור.

והצעיר הרבה פעמים יהיה מפונק,  עצמאי, מניפולטור, תחמן, רגיל שתמיד סולחים ומוותרים לו, שחקו ואוהב להיות במרכז הבמה, מצחיק.

כמובן שבכול כלל יש לא מעט יוצאים מהכלל. לעיתים לבכור יש קשיים אמיתיים (לקות למידה, מחלה או קושי אחר) והוא מתקשה להחזיק בתפקיד הילד הטוב, הוא "יבחר" תפקיד אחר והילד שיוולד אחריו יחטוף את התפקיד הנחשק.

גם פה לנו ההורים יש תפקיד. אנחנו יכולים ללמד אותם לזוז מהתפקיד ש"בחרו" לעצמם. אם ננמיך ציפיות מהבכור ונוכיח לו שלא קורה כלום כשלא מצליחים הוא ירשה לעצמו לאט לאט לעשות גם דברים שהוא רוצה ולא רק מה שצריך.

אם ניתן תפקידים שדורשים אחריות גם לילד השני, נסמוך עליו ונאמין באמת שהוא יכול, גם הוא יתחיל להאמין בעצמו.

גם הקטן שבחבורה (למרות שהרבה פעמים הוא כבר נולד למשפחה אחרת לגמרי שההורים בה יותר רגועים) יבין שהוא כבר לא תינוק ויעשה מה שהוא יכול לעשות בעצמו לגמרי לבד, הוא יבין שגם הוא יכול. וכן, כן, גם לו מותר לשמוע לא לפעמים.

מה קורה עם הילד הרביעי אתם שואלים? הוא חוזר להיות כמו הבכור רק בלי הציפיות המוגזמות ועם הרבה יותר קבלה. אם תצליחו תתחילו מהילד הרביעי…

חג ביכורים שמח.

 

איך הקשר שלך עם הבת הבכורה שלך?

מוזמנת לשתף ולחלוק בחוויות ובאתגרים של גידול בת בכורה.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.