יום המשפחה הוא רק תירוץ

יום המשפחה הוא בעצם רק תירוץ להזכיר לכולנו לחגוג שמחות קטנות עם המשפחה שלנו.
התאהבנו,
התחתנו,
מצאנו בית,
ילדנו ילדים,
היינו צעירים ויפים וחלמנו על בית ומשפחה מאושרת.
יש לנו משפחה וכן, אם חושבים על זה אנחנו מאושרים רק שעכשיו אנחנו כבר מבינים קצת יותר טוב את המשמעות האמיתית של "לבנות חיים משותפים", וכמה זה מורכב בכל פעם שהחלום מתנגש במציאות היומיומית של החיים.
העומס הזה של החיים שוטף ומטשטש את הכול, מטשטש הרבה פעמים את רגעי הטוב הקטנים שנוצרים ביומיום. לא קל לראות רגעי שמחה של משפחה כשעייפים כל כך.
קשה לראות רגעים של טוב כשהיומיום מלא במשימות שחייבים לעשות, וקשה (לפעמים כל כך קשה) להכיר בערך של המשפחה כשרוב ימיך עוברים עליך בדאגה לפרנסה. ועדיין, עם כל הקושי והמורכבות של החיים, איזה מזל שיש לנו משפחה!
משפחה זו ה-ברכה הכי גדולה, ולא משנה מה נעשו בחיים, היא לעולם תהיה ההישג הכי גדול שלנו.
משפחה היא העוגן. המשפחה היא הבסיס הטוב ממנו יוצאים לעוד יום של עבודה ומילוי משימות, לעוד יום של עשייה והשגת מטרות אישיות ומשפחתיות, ועוגן חייב להיות יציב, חייב להיות מטופח כי הוא היסודות עליו בונים את בניין החיים שלנו.
מכירים את הסלוגן הידוע לשקדי מרק, "לפעמים המרק הוא רק תירוץ"? אז על אותו משקל אומר שלפעמים יום המשפחה הוא רק תירוץ להזכיר לכולנו לחגוג שמחות קטנות עם המשפחה שלנו לאורך כל השנה. לא צריך יום מיוחד בשביל זה, כי כל יום הוא יום לחגוג. אז הנה כמה רעיונות שתוכלו ליישם משפחתיות לאורך כל השנה בבית שלכם:

1. הכי כיף ביחד – צרו ביומיום המשפחתי מצבים שבהם אתם כמשפחה פועלים יחד. זה יכול להיות טיול, יצירה, ספורט משותף, משחק או ארוחה משותפת, צפייה יחד בסרט או כל פעילות אחרת שאהובה על כולכם.

2. לכל שבוע יש סופשבוע – לאורך כל השנה יש כ-52 סופי שבוע! זה מלא זמן משפחתי פוטנציאלי. אפשר לתכנן אותו. אפשר להחליט שעושים בו משהו כייפי וטוב למען היחסים במשפחה, לטיפוח האווירה המשפחתית. שבו עם הילדים, שתפו אותם ברעיון ובקשו מהם רעיונות לתכנון משותף של הפעילות המשפחתית. כך נוצרת שיחה ועשייה משותפת סביב מטרה שכל אחד מבני הבית שותף לה ותורם את חלקו ובסופו של דבר כל המשפחה נהנית מחוויה משותפת.
3. שישי שלנו – שישי ראשון או אחרון בחודש אנחנו אוכלים בבית רק אנחנו. אוכלים בפיג'מה. לא אצל סבא וסבתא, לא מזמינים אורחים. אחרי האוכל משחקים משחק קופסא או רואים סרט יחד.
4. חיזוק האחאות – החלק המשמעותי ממה שמשפיע על הקשר במשפחה הוא יחסים בין האחים. אבל איך יוצרים שיתוף פעולה בין אחים? טכנית, אפשר לכתוב רק על הנושא הזה ספר, אבל בגדול אומר שהרעיון הוא שההורים יחתרו ליצירת כמה שיותר מצבים בהם יש שיתוף פעולה בין הילדים. למדו אותם לעזור אחד לשני , תנו להם אפילו כינוי ייחודי להם שייצור גאוות יחידה משותפת. (אצלי הם "האחיות דננברג"). כל זה לא אומר שהם לא יריבו כלל, אז נא להנמיך ציפיות, אבל זה מבטיח שגם כשיגיע הקונפליקט, הם ידעו טוב יותר להתמודד איתו.

5. אוכל משמח לבב משפחה – שמתם לב שרוב המפגשים המשפחתיים סובבים סביב שולחן האוכל? אז תאכלו יחד! צרו מנהג של ארוחת ערב משפחתית משותפת לפחות פעם בשבוע באמצע השבוע. ארוחה משפחתית היא זמן חשוב שבו כל בני הבית, קטנים כגדולים, מתכנסים יחד ומרוויחים הזדמנות פז לשתף אחד את השני/ה על קורות היום. התמדה במנהג של ארוחה משותפת מייצרת קירבה ומסייעת לבסס יחסים טובים בין בני הבית, ומעבר לכל היא יוצרת מסורת משותפת שנעים לעשות אותה ובבגרות לילדים יהיה תמיד נעים להיזכר בה.

6. נעים להכיר – עצרו רגע לחשוב מה כל אחד מבני המשפחה שלכם אוהב? את מי הם מעריצים? או מה הדבר שהכי מעסיק אותו בימים האלו? לפעמים עצם השאלה פותחת פתח לקשר ותקשורת, ומעמיקה את ההיכרות והקרבה בין בני המשפחה. עם ילדים בגילאי בית ספר, אלה שכבר כותבים וקוראים, אפשר לשחק משחק שבו כל אחד עונה על השאלות האלו על האחר ואז משוחחים ומגלים, מה "קלענו בול" ומה" אנחנו ממש לא בכיוון" – זה משעשע, מסקרן ומהנה. כדאי לנסות בבית!

7. תיהנו, פשוט תיהנו! – הרבה מדי פעמים בתוך כל בליל החיים אנחנו שוכחים לעצור, להתבונן על מה שיצנו במו ידינו ופשוט ליהנות. למדו גם את הילדים להוקיר את הטוב, ליהנות מהדברים הקטנים שיש לכם בחיים ותזכרו תמיד שלא משנה מה קורה, גישה חיובית, הומור ושמחה מקלים על החיים, יוצרים אווירה נעימה ומסייעים להתגבר יחד על רגעים מאתגרים מהם יש לא מעט כשבונים משפחה.
8 -*בונוס* -צרו חוויות משפחתיות מהנות – זה יכול להיות סתם להשתולל על השטיח, לצאת לפיקניק או לטיול קצר ליד הבית, ללכת לבריכה או לים בקיץ וכל דבר שעושה לכם טוב כמשפחה.
בסופו של דבר אל החוויות המשפחתיות האלה הילדים יזכרו כשיגדלו.

אז תנו חיוך ותרוויחו את המשפחה שלכם בכל יום מימות השנה!

ואם במשפחה עסקינן, "דייט אמא ובת" נולד ביום המשפחה לפני 4 שנים. אנחנו חוגגות יום הולדת ואתן נהנות מהמתנות.
פרטים נוספים בפוסט שבקישור: https://bit.ly/2Bl3tCS

יום המשפחה שמח!
מאחלת יפעת וצוות "דייט אמא ובת"

כתבה: יפעת דננברג בעלת M.A בייעוץ חינוכי, מדריכת הורים, מאמנת אישית ומשפחתית, נשואה ואם ל-3 בנות, שיודעת שליצור משפחה זו עבודה לא תמיד קלה, אבל תמיד שווה.