מי מפחד מהחופש הגדול?

עוד יומיים הוא מגיע, החופש הגדול! הילדים מחכים לו כל כך ואנחנו ההורים חוששים מפניו.
עצם השינוי מעורר תהיות, חששות, דאגות ושאלות. בכל גיל החופש מביא איתו אתגרים אחרים: כשהילדים צעירים צריך למצוא להם תעסוקה לכל הימים שהם בחופש.
כשהם מתבגרים הבעיה הפוכה. הם כבר לא רוצים קייטנה, עדיין לא יכולים לעבוד ובעצם רוצים רק חופש. לתפיסתם, חופש זה אומר לא לעשות כלום.
לא לעשות כלום חודשיים ועשרה ימים זה הרבה לכל הדעות ואפילו מסוכן לילדים מסוימים. שעמום יכול להוביל להתנהגות מסוכנת.
יפעת דננברג – מאמנת ילדים ובני נוער, מצוות דייט אמא ובת, כתבה עבורכם ההורים 10 כללים וטיפים שיעזרו לכם להתמודד עם החופש והילדים המתבגרים:

1. נהלו דיאלוג על החופש עם המתבגרים שלכם: שיחה כנה מהלב בניכם, תוך הבעת החששות שלכם  יסייעו לכם למצוא יחד פתרונות לקשיים צפויים.

2. דאגו להקשיב למתבגר/ת שלכם: הבנת הצרכים של הילדים ושיתוף פעולה הם המפתח להצלחה.
חשוב לנהל דיאלוג עם הילד/ה, להקשיב לו/לה ולהשמיע את העמדה שלנו כהורים, לגבי נושא השיחה. בתום הדיאלוג מומלץ להגיע להסכם משותף, בו כל אחד מהצדדים מתקרב לאחר.

3. ארגנו סדר יום: החופש ארוך מידי, מסגרת חופשית מידי.
סדר יום מסייע למתבגרים שלנו להרגיש בטוחים ורגועים יותר מה שמפחית מצבים של כעס, עצבנות ואלימות.
(ארוחת בוקר, קריאה, טלוויזיה, משחקי מחשב, חברים וכמובן להשאיר זמן חופשי בו הילד קובע בספונטניות מה הוא עושה.) חשוב ורצוי שהילד/ה יקבעו את התוכנית. מומלץ להתחיל את היום בפעילויות חובה ולהמשיך בפעילויות שהן צ'ופר.
כדאי לשבת יחד כמשפחה עם לוח שנה ולשבץ את כול הפעילויות המתוכננות ואת כול מה שרוצים לעשות בחופש ביחד ולחוד.

4. נסחו ביחד כללים לחופש הגדול:
איבוד כללים וגבולות- באווירה של חופש יש תחושה שאין כללים וגבולות. המתבגרים שלנו מרגישים שהכול מותר ופורקים עול. לכן כדאי וחשוב לנסח חוקים חדשים, להראות יותר גמישות בחופש. להזכיר שמדובר ב-"חוקים של חופש"
בנושאים כמו שעת שינה, שעת התעוררות, משימות בבית דמי כיס לחופש ועוד.

5. עודדו התנהגויות חיוביות
בכל יום לסכם עם הילד/ה את מה שהיה לו או לה היום ולעודד את ההתנהגויות החיוביות.

6. הגדילו את דמי הכיס
אם יש דמי כיס אני ממליצה להגדיל את דמי הכיס לתקופת החופש הגדול. גם להם יש יותר הוצאות בקיץ. הגדלת דמי הכיס תראה להם שאנחנו הולכים לקראתם וגם תשים גבולות לבזבוזים.

7. חזרו לשיחה משפחתית פעם השבוע: המלצה חמה שלי לסכם בכל שבוע מה היה לנו השבוע, מה אנחנו רוצים שיהיה דומה בשבוע הבא ומה היינו רוצים שיהיה אחרת.

8. השגיחו על המתבגרים שלכם, פקחו עיניים ואוזניים:
בחופש הגדול המתבגרים מסתובבים יותר בחוץ, חשופים יותר לסכנות, כשאין מסגרת חיצונית, אנחנו המסגרת. ולכן חשוב שנדע איפה הילד/ה שלנו נמצא/ת, נכיר את החברים איתם הוא או היא מבלה, נדע מתי הוא/היא חוזר/ת ובאיזה מצב.

9. היו מודעים לסכנות שבמרחב הווירטואלי: גם כשהם בחדר לבד הם לא לבד.
בעידן בו חלק גדול מהמפגשים החברתיים הם וירטואליים, בשעה שהילד/ה שלנו נמצא/ת בחדר צמוד למסך כזה או אחר פיזית הוא/היא בחדר אבל בעצם אנחנו לא ממש יודעים איפה ועם מי הוא/היא מסתובב/ת באמת.
זכרו לשמור על ערנות, לדבר על הסכנות במרחבים הווירטואליים ולהשגיח שהילד/ה מוגנ/ת.
להקשיב ולהיות נוכחים.

10. לקחו בחשבון, זאת תקופת חופש גדול: ולכן שימו לב, שאתם לא שוכחים שהם בכל זאת בתקופת חופש ובוחרים רק את הדברים החשובים באמת לשים עליהם דגש.

חופשה נעימה ובטוחה לכולנו!